Projekt ORGANY

Dotychczas została przeprowadzona całkowita modernizacja stołu gry wraz z wymianą elektroniki, włączników, całej instalacji elektrycznej i okablowania organów. Pod stół gry (kontuar) został zamontowany podest.

Następnie wykonano specjalną stalową konstrukcję, którą zamontowano na górze instrumentu. Na tej konstrukcji ustawiono wiatrownice do dodatkowych czterech głosów w drugim manuale (druga klawiatura). Wiatrownice te zostały zamknięte i uzbrojone. Częściowo umieszczono tam kloce oraz piszczałki nowych głosów. W najbliższym czasie czeka nas regulacja tych wiatrownic oraz założenie reszty kloców, wypoziomowanie wszystkiego i założenie reszty piszczałek, co pozwoli nam na uruchomienie drugiego manuału wraz z czterema nowymi głosami (flet ośmiostopowy, flet rurkowy czterostopowy, kwinta dwa i 2/3 stopy i pryncypał dwustopowy).

W między czasie zakupiliśmy resztę głosów czyli trąbkę i oktawbas.

W warsztacie organmistrzowskim zostały w tym tygodniu wykonane wiatrownice, na których umieszczone będą te dwa głosy. W tym tygodniu zostaną one przywiezione i zamontowane wraz z resztą piszczałek.

Po nowym roku czekają nas prace bardziej estetyczne: obudowa szafy organowej, wymania dmuchawy, która tłoczy powietrze. Zostanie też przerobiony system powietrzny, żeby mniej było słychać wydostające się powietrze.

W ostatniej fazie zostaną wypolerowane wszystkie piszczałki oraz pozłocone labia piszczałek pryncypału stojącego na froncie organów (piszczałki są widoczne z dołu).

Na sam koniec (lub może jeszcze uda się przed pracami estetycznymi a więc przed nowym rokiem) instrument zostanie nastrojony oraz zintonowany tak, aby w pełni mógł zabrzmieć jego dźwięk.

Już w grudniu instrument zostanie częściowo uruchomiony, tak abyśmy mogli usłyszeć chociaż namiastkę tego, co zabrzmi na koniec prac.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że ten instrument (przywieziony z Belgii, z kościoła, który był likwidowany) w naszej parafii otrzymał drugie życie i szansę na kontynuowanie swojej misji – służeniu wspólnocie podczas celebracji liturgicznych. Służba liturgii to pierwszy i najważniejszy motyw tego projektu.

Naszym marzeniem jest też, aby nasza parafia, jako akademicka, stała się miejscem koncertów dyplomowych organizowanych przez Akademię Pomorską w Słupsku oraz była ośrodkiem kształcenia przyszłych muzyków kościelnych.

Całość projektu opiewa na kwotę 99 980 zł. Do tej pory zapłaciliśmy ok. 52 000 zł.

JEŻELI CHCESZ ZOSTAĆ JEDNYM Z FUNDATORÓW NASZEGO PROJEKTU, MOŻESZ ZŁOŻYĆ OFIARĘ KLIKAJĄC W PONIŻSZE ZDJĘCIA.

166_IMG_2130.jpeg 320_IMG_2125.jpeg 231_IMG_2127.jpeg