CHRZEST

 kosciol

Sakrament Chrztu Świętego

 

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1213).

 

Sakramentu Chrztu Świętego udzielamy zazwyczaj w niedziele w czasie sumy o godz. 12.00, także w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy na specjalnej Mszy św. o godz. 13.30. Istnieje również możliwość umówienia się na dogodny termin. W czasie pandemii przyjmujemy chrzty jedynie poza Mszą św. Sugerujemy soboty.

 

Co potrzebujecie, by zapisać dziecko do chrztu?

 

  • Należy przedstawić akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego;
  • Zgodę na chrzest poza parafią - dotyczy osób spoza naszej parafii;
  • Zgodę z parafii rodziców chrzestnych - dotyczy chrzestnych spoza naszej parafii. Rodzicami chrzestnymi mogą być wierzący i praktykujący katolicy po ukończeniu 16 roku życia, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Nie mogą to być osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Katolik nie może być świadkiem chrztu. Potrzebny jest też adres zamieszkania chrzestnych i ich data urodzenia.
  • Przed przyjściem do kancelarii prosimy wziąć udział w katechezach przedchrzcielnych prowadzonych online. Katechezy znajdziesz tutaj

Gdy zbierzesz powyższe dokumenty, zapraszamy do kancelarii. Po co chodzić 5 razy :) Wówczas ustalimy termin chrztu. Z naszej strony zrobimy wszystko, by termin chrztu pasował nam i Wam.