CHRZEST

kosciol

Sakrament Chrztu Świętego

Chrzest święty jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania: "Chrzest jest sakramentem odrodzenia przez wodę i w słowie" (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1213).

Sakramentu Chrztu Świętego udzielamy zazwyczaj w niedziele w czasie sumy o godz. 12.00, także w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy na specjalnej Mszy św. o godz. 13.30.

Przy zgłoszeniu chrztu należy przedstawić w kancelarii parafialnej akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.

Rodzicami chrzestnymi mogą być wierzący i praktykujący katolicy po ukończeniu 16 roku życia, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Nie mogą to być osoby żyjące w związkach niesakramentalnych. Katolik nie może być świadkiem chrztu. Rodzice chrzestni, którzy mieszkają w innej parafii niż parafia chrztu dziecka winni dostarczyć przed chrztem zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą nimi być. Potrzebny jest też adres zamieszkania chrzestnych i ich data urodzenia.